Skip to content


Poziom „Informatyzacji i Cyfryzacji” w Polsce na podstawie ePUAP

Dziś będzie bez obrazka w nagłówku, obrazek będzie w treści. I to duży.

Dotarliśmy do pięknego etapu rozwoju technologicznego. Z jednej strony nie potrafimy jeszcze skutecznie leczyć raka, czy AIDS, z drugiej – możemy prowadzić wideokonferencje z Chinami. Z jednej strony dostęp do informacji na temat wykorzystania naszych podatków jest mocno utrudniony, z drugiej – w każdej chwili mamy dostęp do prawie nieograniczonej ilości śmiesznych zdjęć kotów. Coś za coś. W Polsce jednak sposoby skutecznego wykorzystania Internetu do celów praktycznych są bardzo ograniczone. Miałem okazję przekonać się o tym, kiedy postanowiłem zawiesić działalność gospodarczą przez Internet.

Czytaj dalej > > >

Posted in Polska.


Należy skazać ofiarę napaści, czyli Zbigniew Ćwiąkalski o prawie do obrony.

Czy były (na szczęście) minister sprawiedliwości zna nasze prawo? Czy w ogóle myśli przed udzieleniem wywiadu? Nie oceniam, ale takie pytania nasuwają mi się, kiedy czytam jego komentarz do sprawy rzekomego zabójstwa. Rzekomego, bo w normalnym kraju uznane byłoby to za obronę własnego mienia i/lub życia. Oczywiście w normalnym kraju nie idzie się siedzieć na pół roku za przyklejanie naklejek, ale cóż zrobić.

Zanim przejdę do tego, co załamało mnie najbardziej, czyli od owej wypowiedzi naszego złotoustego byłego (na szczęście) ministra, najpierw szybkie TL;DR sprawy:

Czytaj dalej > > >

Posted in Polska.


[blogezja] Piosenka znudzonego programisty z deadline’em na karku.

Po długim okresie absencji będzie jak z żołnierzem wracającym do dziewczyny – na szybko i byle jak.

W przeciwieństwie jednak do sytuacji żołnierskiej, będzie hermetycznie, w związku z czym osoby, dla których „kompilacja” to „wydawnictwo muzyczne składające się z utworów wydanych już uprzednio” (cyt. z Wikipedii) proszone są o odpuszczenie sobie tego wpisu… :)

Czytaj dalej > > >

Posted in Blogezja, Różne.


[blogezja] Hallelujah, czyli Pieśń Pracy

Powstało toto jakiś czas temu (OK, dokładnie 20 stycznia) w przypływie weny podczas jazdy samochodem, z przeznaczeniem wyłącznie dla Facebooka, co by się znajomi pośmiali. Odzew i ilość „lajków” przekroczyła ciut moje oczekiwania (oczekiwałem może jednego „Lubię to” i jednego komentarza „usuń swoje konto, bo jesteś żałosny”), więc przy okazji utworzenia nowej kategorii na Reality postanowiłem wrzucić to o tu właśnie…

Czytaj dalej > > >

Posted in Blogezja, Różne.


[blogezja] Koko Władza spoko

Są takie rzeczy, które są za małe na wpis, ale i tak je tu dodam, bo nie mam czasu na większe wpisy. Będą one oznaczane takim głupim tagiem w tytule. W dzisiejszym odcinku idę z duchem czasu i wychwalam pod niebiosa pewną grupę ludzi w piłkarskim EUROklimacie…

Czytaj dalej > > >

Posted in Blogezja, Polityka, Polska.


Pozwać ZUS? Czemu nie :)

Wpadłem na pomysł trollingu prawnego. Ci, którzy czytali mój poprzedni post wiedzą, że nie pałam miłością do tej szacownej instytucji. Robi się to już monotonne, ale co mi tam.
Pomysł powstał jakiś czas temu, kiedy studiowałem wszelkie możliwe przepisy, próbując przygotować się do batalii ZUSowej…

Czytaj dalej > > >

Posted in Polityka, Polska.


[blogezja] Satyra na działanie Państwa, czyli twórczość radosna mikroprzedsiębiorcy

Tak mnie dzisiaj naszło, w związku z wizytą w Organie. Organie Administracji Publicznej, mówiąc precyzyjniej. Przyzwyczaiłem się już do tego, że prowadzenie własnej działalności kopie człowieka w tyłek, ale nikt nie zabroni mi narzekać.

Czytaj dalej > > >

Posted in Blogezja, Polityka, Polska.


Prawa autorskie i interesy artystów, czyli dlaczego nie mogę już patrzeć na Hołdysa.

Zespół Perfect już w 1980 roku śpiewał „Kogo skarcić za Hołdysa?”. Prorocze to przesłanie – o dziwo – napisał sam Zbigniew Hołdys, dla jednych ikona polskiej muzyki, wielki bard i buntownik, dla innych… nie. Obiecywałem sobie, że nie napiszę przed 26 stycznia nic o ACTA, ale po prostu się nie da (przepraszam, Beata).

(na hasło „Hołdys” nie mogłem znaleźć żadnych grafik oznaczonych jako „do ponownego wykorzystania”, więc oto zdjęcie królika z naleśnikiem na głowie)

Czytaj dalej > > >

Posted in Internet, Polityka, Polska.


Piłeś? Daj się związać i idź spać…

„Żłopanie przypomina picie, tylko więcej się wylewa”, jak pisał Terry Pratchett w „Trzech Wiedźmach”. Czasem niestety trzeba zrezygnować z humorystycznego podejścia i wziąć poprawkę na jeszcze poważniejszy od alkoholu czynnik katastroficzny, jakim jest wszechobecna, wszechogarniająca i prawdopodobnie (według Einsteina) nieskończona ludzka głupota.
True story ze znaczną ilością krwi na Nowy Rok.

Czytaj dalej > > >

Posted in Polska, Różne.


Tusk przeciwko bezcelowemu „rozdawnictwu pieniędzy” :)

TI ucichły Niebo i Ziemia i wiatry przestały wiać, a wody zatrzymały się, gdy Słońce Peru przemówiło donośnym głosem w te słowy:
„znowu mamy was w dupie i co nam zrobicie?”. I nic Mu nie zrobimy.

Czytaj dalej > > >

Posted in Polityka, Polska.