“DES is turned off!!!” GigaBYTE Cię nie lubi?

2 Comments

Witam ponownie.
Skoro już jesteśmy dziś w temacie komunikatów błędów, przyjrzyjmy się płycie Gigabyte EP-45 DS4. Mój system (XP Pro Corp) chodził sobie spokojnie na owej płycie, miałem też zainstalowane oprogramowanie Gigabyte zwane Dynamic Energy Saver, które miało teoretycznie oszczędzać ilość energii zużywanej przez procesor (i chyba nie tylko). Dziwnym zbiegiem okoliczności, po cold-resecie komputera (zwieszka wynikająca z błędu oprogramowania – o dziwo – innego niż MS Windows :)), system na końcu POST wyrzucił komunikat:

Warning: DES is turned off!!! Please use DES application to turn it on again! Press any key to continue…


I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż dalsze próby wciskania dowolnych klawiszy, a nawet poszukiwania na klawiaturze klawisza oznaczonego jako ANY (heh…) nie przyniosły rezultatu. System jak stał, tak stoi.

Co tu począć. Zacząłem od stwierdzenia, iż przyczyna leży jeszcze w BIOSie (próba odpalenia Ubuntu z Live-CD nie powiodła się, nawet się nie zaczęła). Załadowanie ustawień fabrycznych (“Load BIOS defaults”) również nie pomogło. Zaznaczam, iż miałem najbardziej aktualną wersję BIOSu, jaka wtedy istniała.

Jak później się okazało, należało się zwrócić do najwyższych władz płyty głównej. Polegało to na wyłączeniu komputera i naciśnięciu ślicznego, niebiesko podświetlanego przycisku “clr CMOS” na płycie głównej. I tu UWAGA: jeśli nie zastosujecie się do mojej porady od razu, po kilku próbach sami dojdziecie do wniosku, iż po skasowaniu ustawieć CMOS, należy wybrać z menu ostatni działający konfig, zaś pod żadnym pozorem nie należy wybierać opcji “Default”.

Pomyślałem, że może się to komuś przydać, gdyż spędziłem nad tym kilka minut, głowiąc się, czemu domyślne ustawienia nie pomagają :)

Categories: Inne Tags: Tagi:,

2 thoughts on ““DES is turned off!!!” GigaBYTE Cię nie lubi?”

  1. Witam. Najprostszą metodą, żeby sobie z tym poradzić jest udanie się do kumpla, pożyczenie od niego klawiatury na 5min, podłączenie jej do kompa, naciśnięcie dowolnego klawisza i odłączenie pożyczonej klawiatury. Ja odkąd wymieniłem klawiaturę na tę ze złączem USB to mam taki problem po zresetowaniu kompa, a jak mi wyskoczy ten komunikat to podłączam starą na chwilę ze starym złączem, tym okrągłym ;p noo to macie z głowy otwieranie kompa i resetowanie cmosu ;]

  2. Hej Bardzo pożyteczna porada. Dzięki przydało się. Oszczędziłem czas na diagnozie. U mnie pomogło przytrzymanie przycisku Power ok 8sek. Uruchomił się i ponownie wyłączył .. i zatrybił .Zwykłej klawiatury nie miałem a Przycisku “clr CMOS” u mnie nie było. Chyba że pomogło przytrzymanie zworki obok napisu “clr CMOS” .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *